Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com

Fot. freeimages.com

Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

16 czerwca 2024

2024-04-06
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" m.in.:
  • Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy otrzymał wszystkie nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Barczewie;
  • Damian Kwiatkowski, aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy został uhonorowany na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontakt” w Toruniu nagrodą dla najlepszego aktora za rolę Generała w spektaklu Teatru Polskiego w Bydgoszczy pt. „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu”;
  • relacja z festiwalu i konkursu chóralnego „Musica in Urbe” w Bydgoszczy;
  • podsumowanie 20. Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu”;
  • zapowiemy wystawę prac uczniów Państwowego Liceum Plastycznego w Bydgoszczy, pt. „Poczuj sztukę miasta”;
  • będzie także relacja z kolejnego muzycznego wydarzenia z cyklu „Pory roku z Mistrzem”, tym razem w roli mistrza doskonały skrzypek Piotr Pławner;
  • wybierzemy się na wystawę ZbyZiela (Zbigniewa Zielińskiego) pt. „Obrazy bliskie” do Muzeum Fotografii w Bydgoszczy;
  • udamy się też na wystawę komiksu do toruńskiej galerii Wozownia;
  • mówić będziemy również o dyrektorze Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który został wybrany dyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, a władze Bydgoszczy ogłaszają konkurs.
Zaprasza Ewa Dąbska-Wieczorkowska.

9 czerwca 2024

2024-04-06
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: relacja z finału 5. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana. Spotkaliśmy się z Anną Kornelia Jędrzejewska, nową dyrektorką Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Przedstawiliśmy relację z wręczenia nagród festiwalu „Drums Fusion 2024”. Paweł Kapuła dyrygował w Filharmonii Pomorskiej koncertem z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podsumowaliśmy także konkurs „Most the Most”. Opowiedzieliśmy także o wystawie prac plastycznych Pawła Sobierajskiego „Kujawski Nikifor” w Inowrocławiu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 9 czerwca 2024, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 9 czerwca 2024, cz. 2

2 czerwca 2024

2024-04-06
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: mówiliśmy o 28. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTAKT w Toruniu. Spotkaliśmy się z aktorką Marią Pakulnis. Opowiemy o nowej książce Małgorzaty Grosman pt. „Bydgoszcz rozbrzmiewa muzyką”. Były także recenzje najnowszych premier w Teatrze Kameralnym i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Poznaliśmy także projekt Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, pt. „Niewidzialny obraz. Cykl dyskusji o sztuce”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 2 czerwca 2024, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 2 czerwca 2024, cz. 2

26 maja 2024

2024-04-06
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: relacja z 31. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz relacja z 11. Festiwalu „Nowe Spojrzenie” w Bydgoszczy. 28. Ogólnopolskie Konfrontacje Wiolonczelowe w Bydgoszczy zakończone - podsumował je przewodniczący jury profesor Tomasz Strahl. Mówiliśmy o premierze w Teatrze Polskim w Bydgoszczy czyli o przedstawieniu pt. „Nie ogarniam, czyli o demonach”. Wybraliśmy się do inowrocławskiego muzeum na wystawę pt. „Kryształy z kolekcji Wiesława Bigosia w 100-lecie Huty Irena”. Zdaliśmy relację z Grudziądzkich Amatorskich Prezentacji Artystycznych „GAPA 2024”. Spotkaliśmy się z dyrygentem Jose Maria Florencio i opowiemy o „Tosce”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 26 maja 2024, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 26 maja 2024, cz. 2

19 maja 2024

2024-04-06
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: o premierze spektaklu pt. „Wrzask" w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy, a także „Mistrza i Małgorzaty” w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu. Przedstawiliśmy relacje z półfinałów Festiwalu „Serca Bicie” Pamięci Andrzeja Zauchy i z 12. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka” w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z laureatami Bydgoskich Literackich Nagród Roku „Strzała Łuczniczki”. Rozmawialiśmy z Basią Kawą, skrzypaczką i wokalistką. Podsumowaliśmy bydgoski aneks „Millennium Docs Against Gravity”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 19 maja 2024, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 19 maja 2024, cz. 2

12 maja 2024

2024-04-06
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: w Bydgoszczy rozpoczął się 12. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorski „Nowa Muzyka”, potrwa do końca maja. W Toruniu trwa od 10 maja 15. Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej „PLASTER”. Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej opowiedział o konkursie kompozytorskim i planach instytucji na „Noc Muzeów”. Zabrzmiała relacja z otwarcia Muzeum Diecezji Bydgoskiej. Spotkaliśmy się z Apoloniuszem Węgłowskim, którego wystawę malarstwa można oglądać w Bydgoskim Centrum Sztuki. Z Alicją Kubicką rozmawialiśmy o jej ekspozycji pt. „Mówię, kiedy muszę”, która jest prezentowana w bydgoskim bwa przy ul. Gdańskiej 3. Zapowiedzieliśmy toruński festiwal „Muzykofilia” oraz wystawę z nim związaną. Dyrygent Michał Dworzyński zaprosił na koncert dyplomantów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prace artystek malujących na szkle można podziwiać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 12 maja 2024, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 12 maja 2024, cz. 2

5 maja 2024

2024-04-06
Magazyn publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" pod redakcją Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 5 maja 2024, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 5 maja 2024, cz. 2

28 kwietnia 2024

2024-04-06
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: studio 30. Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Anne Weber i Zbigniew Rokita zostali laureatami Nagrody Lindego. Włocławskie muzeum zaprasza do obejrzenia nowej wystawy pt. „Kujawska galeria sztuki polskiej XIX i XX wieku”. W toruńskiej Wozowni otwarta została 11. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego. Spotkanie z laureatkami 12. Bydgoskiego Festiwalu Pięknego Czytania im. Kazimierza Hoffmana. Relacja z „Operowego Forum Młodych”. Zapowiedzieliśmy także Światowy Dzień Jazzu w Bydgoszczy oraz 31. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów PROBALTICA. Zachęca jeszcze jedna wystawa - „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991”, którą prezentuje Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 28 kwietnia 2024, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 28 kwietnia 2024, cz. 2

21 kwietnia 2024

2024-04-06
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: relacja z inauguracji 30. Bydgoskiego Festiwalu Operowego - na otwarcie gospodarze czyli „Opera Nova” przygotowali premierę „Don Pasquale” w reżyserii Pawła Szkotaka. Podsumowaliśmy Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Animocje”. Dowiedzieliśmy się kto został laureatem nagrody w konkursie na kryminalny debiut roku w Toruniu. Nasi filmowcy - Maciej Cuske, Marcin Sauter, Krzysztof Nowicki i Jakub Zalewski zostali laureatami programu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy - „Finansowo kreatywni”. Zapowiedzieliśmy warsztaty songwriterskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z Arturem Barcisiem, by porozmawiać o jego książce „Aktor musi grać, by żyć”. Zaprosiliśmy do obejrzenia wystawy prac Picassa do Krzywej Wieży w Toruniu. Podsumowaliśmy rezydencję artystyczną Toma Swobody w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. Była też relacja z „Pikniku Leona i Franciszki”, który odbył się na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy z okazji zbliżającej się rocznicy urodzin Leona Wyczółkowskiego.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 21 kwietnia 2024, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 21 kwietnia 2024, cz. 2

14 kwietnia 2024

2024-04-06
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: Akademia Muzyczna w Bydgoszczy nadała tytułu Doktora Honoris Causa profesor Irenie Poniatowskiej. Poznaliśmy program 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” w Toruniu. Zdaliśmy relację z kolejnej odsłony „Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej”. Z Lechem Bałabanem rozmawialiśmy o III Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym Muzyki Polskiej. O projekcie „Astronalia 2024 - kosmiczne dźwięki i wizje” opowiadał Rafał Iwański. Wybraliśmy się także do toruńskiej galerii Wozownia na wystawę „Via Carpatia”. Zaprosiliśmy na otwarcie ekspozycji prac Zbigniewa Gostomskiego w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. O bydgoskich Spotkaniach Kameralnych rozmawialiśmy z członkami tria - Emilią Biskupską, Antonim Majewskim i Konradem Fiszerem.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 14 kwietnia 2024, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 14 kwietnia 2024, cz. 2
Magazyn publicystyki kulturalnej, a w nim - relacje, wywiady, felietony, recenzje, zapowiedzi, premier teatralnych i koncertów, rozmowy, goście, spotkania literackie.

Audycja propagująca szeroko pojętą kulturę. Być animatorem kultury - jest nieustającą ambicją niedzielnego programu.
Zachęcając wszystkich słuchaczy
do aktywnego uczestnictwa w kulturze,
w każdą niedzielę od 10.08 do 12.00
do wysłuchania audycji zaprasza
Ewa Dąbska-Wieczorkowska
Ewa Dąbska-Wieczorkowska

Ewa Dąbska-Wieczorkowska

Zapraszam do kontaktu
pod adresami:

"Śniadanie z Muzami"
Polskie Radio PiK,
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz

e-mail:
ewadabska@radiopik.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę