Niedziela, 23 stycznia 2022 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Patronaty
Plichta

WYDARZENIA


IX Bydgoski Orszak Trzech Króli [zakończone]

6 stycznia 2022 r. Kacper, Melchior i Baltazar podążą za gwiazdą na spotkanie ze Świętą Rodziną. Towarzyszyć im będą kolorowe orszaki dworzan. Przemarsz zakończy się przy Stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi. Przejściu Orszaku towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd.

Orszak rozpocznie się modlitwą Anioł Pański o godz. 12.00 na Starym Rynku a zakończy Pokłonem Dzieciątku Jezus w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo. Pochód przejdzie ulicami; Mostową, Focha, Gdańską, Krasińskiego, Markwarta, Al. Ossolińskich. Po zakończeniu przedstawienia ok godz. 13.00 rozpocznie się Msza Święta, której będzie przewodniczył ks. biskup Krzysztof Włodarczyk.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2022 brzmi: „Dzień dziś wesoły”. Jest to fragment kolędy „Z narodzenia Pana”, powstałej na przełomie XVIII i XIX wieku. Autor tekstu i melodii, która ma charakter skocznego mazura pozostaje anonimowy. Wesoły i radosny nastrój kolędy ma mam przypomnieć o radosnym i głębokim przeżywaniu świąt oraz umiejętności dzielenia się tą radością z innymi ludźmi.

ŚWIĄTECZNA AKADEMIA EKOLOGII RDOŚ [zakończone]

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zaprasza 18 grudnia do Świątecznej Akademii Ekologii. Edukatorzy i eksperci Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zachęcać będą do troski o środowisko naturalne, podpowiedzą jak spędzić święta w duchu EKO i przedstawią realizowane projekty ekologiczne. W godzinach od 10:00 do 16:00 na wszystkie dzieci czeka moc atrakcji:

- warsztaty tworzenia biżuterii, perfum i stroików świątecznych
- warsztaty chemiczne
- zamykanie w bańce
- malowanie toreb
- energorower
- dmuchańce
- koło fortuny
- konkursy z nagrodami

Będzie także specjalnie przygotowany w autobusie escape room, wóz strażacki. Każdy kto przyniesie ze sobą 5 kg makulatury albo 5 plastikowych lub szklanych pojemników będzie mógł otrzymać roślinkę.

O godz. 12:00 i 17:00 świąteczny koncert w wykonaniu Judyty Wendy i Mateusza Wiśniewskiego, a o 12:30 rozpocznie się spektakl "Era Renifera", który opowiada o Gwiazdce szukającej nowego Renifera do zaprzęgu św. Mikołaja.. Podczas wydarzenia nie zabraknie również Zielonej Drużyny, czyli dużych maskotek, które dopingować będą uczestników zabawy.

Pierwszy Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy [zakończone]

Politechnika Bydgoska zaprasza wszystkich fordoniaków na Pierwszy Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 17-19 grudnia na uczelnianym kampusie.

Czeka na Was mnóstwo atrakcji i smakołyków: naturalne kozie sery, oscypki, wędliny, ryby, powidła, domowe owocowe przetwory, miody, pierogi i wiele, wiele innych. Koncerty na żywo, spotkanie ze św. Mikołajem, pokaz świątecznej gry świateł – to wszystko przed nami!

W jarmarku towarzyszyć nam będą także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Godziny otwarcia:
piątek 17 grudnia – 15:00-21:00
sobota 18 grudnia – 12:00-21:00
niedziela 19 grudnia – 12:00-19:00

Uroczyste inauguracja jarmarku dla społeczności akademickiej i mieszkańców Fordonu odbędzie się 17 grudnia o godzinie 15:15.

Partnerem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio PiK.

Zapraszamy!

Turniej Gier Planszowych – Planszowa Arena w Bydgoszczy [zakończone]

Wydarzenie organizowane przez Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze oraz Partnerów: Centrum Gier Pegaz i Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Turniej Gier Planszowych będzie idealnym miejscem dla wszystkich miłośników popularnych planszówek. Udostępnimy Państwu ponad 500 tytułów gier planszowych i damy wskazówki jak grać.

Atrakcje:
Turniej w grę rodzinną „Wyprawa do El Dorado” z atrakcyjnymi nagrodami
Warsztaty z malowania figurek
Pokazy i nauka zasad gier bitewnych
Kiermasz gier planszowych
Biblioteka z grami - ponad 500 tytułów!

Miejsce: Bydgoskie Centrum Targowo–Wystawiennicze, ul. Gdańska 187, 85-674 Bydgoszcz

Data : 12.12.2021, w godz. 11:00-17:00

Konwój Mikołajów Gminy Szubin 2021 [zakończony]

Już 5 grudnia odbędzie się pierwsza edycja Konwoju Mikołajów Gminy Szubin. To wydarzenie, które cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem mieszkańców wielu polskich miast. Po raz pierwszy wydarzenie to odbędzie się również na terenie Gminy Szubin. Konwój Mikołajów to blisko 11 Mikołajów, 11 miejsc postoju, 60 kilometrów trasy oraz 40 świątecznie przystrojonych aut, w tym wozów służb mundurowych, motocykli, które eskortować będą świętych Mikołajów w drodze na spotkanie z mieszkańcami sołectw z terenu Gminy Szubin.

Mikołaj przybędzie ze swoją świtą i pozdrowi tłumy czekające na niego na trasie przejazdu. Zwieńczeniem wydarzenia będzie możliwość spotkania i porozmawiania ze świętym Mikołajem w miejscach postoju, w których odbędą się imprezy towarzyszące. Finał Konwoju odbędzie się ok. godz. 18:10 w Królikowie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Szubin „Szubiniacy. Partnerami wydarzenia są: Gmina Szubin, sołectwa z terenu Gminy Szubin, Powiat Nakielski, Szubiński Klub Morsa, Szubiński Dom Kultury oraz Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie.

“Zdrowie pod Kontrolą” - akcja profilaktyczna [zakończone]

Studenci z oddziału Bydgoszcz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, mają przyjemność zaprosić na kolejną edycję ogólnopolskiej akcji profilaktycznej "Zdrowie pod Kontrolą”, która odbędzie się 13 listopada 2021 r. w Centrum Handlowym "Focus” w godzinach 10-18:00.

"Zdrowie pod Kontrolą” jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym dwa razy do roku, którego ostatnie trzy edycje ze względu na pandemię odbyły się on-line. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa z zakresu zdrowia oraz profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Podczas jesiennej edycji studenci medycyny powracają do stacjonarnej wersji wydarzenia i będą wykonywali pomiary ciśnienia tętniczego, przygodnego stężenia glukozy we krwi czy zawartości wody i tkanki tłuszczowej w organizmie aż w 17 największych miastach Polski.

Jubileusz 30-lecia nadania Szkole imienia Arthura Rubinsteina [zakończone]

Wydarzenie organizowane przez Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy – Jubileusz 30-lecia nadania Szkole imienia wybitnego pianisty Artura Rubinsteina odbędzie się w dniach 3 i 4 listopada 2021 roku. Honorowy Patronat objęli Ewa Rubinstein – córka Artura Rubinsteina, Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Rafał Bruski – Prezydent Bydgoszczy.

Uroczysty Koncert odbędzie się 3 listopada 2021 r. w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy o godz. 17.00 w wykonaniu Uczniów i Pedagogów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Usłyszymy dzieła z różnych epok zaprezentowane przez zespoły kameralne, chóry i orkiestry Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Podczas koncertu przedstawiony zostanie także film o Arturze Rubinsteinie przygotowany przez uczniów szkoły, a także wystawa portretów wybitnego pianisty przygotowana przez uczniów Liceum Plastycznego w Bydgoszczy.

Obchodom jubileuszowym towarzyszyć będą także wydarzenia związane z Dniem Patrona Szkoły, a także Koncert Zaduszkowy w wykonaniu Pedagogów-Artystów, w dniu 4 listopada br. w Auli Świętego Jana Pawła II przy ul. Gdańskiej 71a w Bydgoszczy.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bydgostiana. Miasto i ludzie” [zakończone]

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bydgostiana. Miasto i ludzie” (4-5 listopada w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Gdańskiej 4).

Konferencję „Bydgostiana” planujemy organizować cyklicznie. Co roku będzie miała ona inny podtytuł i poruszać inne zagadnienia. Chcielibyśmy, aby sesja ta stała się miejscem spotkania i wymiany wiedzy i doświadczeń dla naukowców, animatorów kultury, nauczycieli i wszystkich miłośników Bydgoszczy, którzy badają zagadnienia związane z naszym miastem, jak i tych którzy interesują się przeszłością i teraźniejszością Bydgoszczy.

Tematyka tegorocznej sesji oscyluje wokół historii i kultury Bydgoszczy oraz problemów współczesnego miasta. Udział w wydarzeniu wezmą prelegenci z Bydgoszczy i kraju.
1234567